FIRMA LAUTERBACH ROZSZERZA OFERTĘ NARZĘDZI WSPIERAJĄCYCH ARCHITEKTURĘ RISC-V

Aktualności

Nowy CombiProbe od firmy Lauterbach dla architektury RISC-V

 

 

Lauterbach rozszerza rodzinę narzędzi CombiProbe, połączonych jednostek debugowania i śledzenia, o możliwość obsługi architektury RISC-V.

Wszystkie narzędzia firmy Lauterbach do debugowania RISC-V, zaprojektowane są do pracy z najnowszą specyfikacją debugowania RISC-V. CombiProbe obsługuje zarówno 32-, jak i 64-bitowe rdzenie RISC-V i przeznaczony jest do debugowania systemów średniej klasy, zawierających zazwyczaj wiele heterogenicznych rdzeni. Uwzględniona została również obsługa portu trace o średniej przepustowości do 400 MBit/s na kanał dla 4 kanałów, dla istniejącego już zastrzeżonego „SiFive Nexus Trace” oraz dla specyfikacji śledzenia, które w przyszłości zostaną formalnie zatwierdzone przez RISC-V International. Typowym przykładem zastosowania może być RISC-V z parą rdzeni Cortex-M na tym samym SoC. Oprogramowanie TRACE32 PowerView zawiera dobrze udokumentowany interfejs API, umożliwiający użytkownikom rozszerzenie dezasemblera o obsługę niestandardowych instrukcji. CombiProbe łączy się z 20-pinowym nagłówkiem debugowania „Arm Standard”, bądź ze zdefiniowanymi przez RISC-V nagłówkami MIPI10 i MIPI20T.

RISC-V jest otwartym, wolnym od opłat, modelem programowym procesora ISA (Instruction Set Architecture), umożliwiającym projektantom tworzenie układów scalonych z dobrze zdefiniowanym zestawem instrukcji i niestandardowymi urządzeniami peryferyjnymi. Opracowany został w 2010 roku w UC Berkley, a utrzymywany jest obecnie przez międzynarodowe konsorcjum non profit RISC-V. Specyfikacja RISC-V pozwala na 32-bitowe (RV32), 64-bitowe (RV64) i 128-bitowe (RV128) zestawy instrukcji z szeregiem rozszerzeń w celu dodania funkcjonalności, takich jak: operacje zmiennoprzecinkowe, mnożenie, skompresowane instrukcje, standardowe debugowanie, itp.

Dostrzegając jak znaczący wpływ na przyszłość systemów wbudowanych ma RISC-V, firma Lauterbach zapewnia, iż udostępni użytkownikom odpowiednie, dla ich projektów, narzędzia TRACE32.

Obsługa RISC-V przez CombiProbe udostępniona zostanie 1 stycznie 2021 roku.