WSPÓŁPRACA FIRM LAUTERBACH I KERNKONZEPT
AktualnościLauterbach i Kernkonzept umożliwiają wirtualizację systemów opartych na RISC-V
Grafika: wirestock/123rf
Jako pierwszy dostawca w branży, Lauterbach i Kernkonzept umożliwiają twórcom zwirtualizowanych systemów oprogramowania rozpoczęcie prac rozwojowych i testów na przyszłych platformach RISC-V, nawet zanim dostępne będą odpowiednie układy System-on-Chip (SoC) w krzemie.
Aby wykonywać mieszane zadania o różnym poziomie bezpieczeństwa na procesorze wysokiej wydajności, niezbędna jest silna izolacja, obejmująca również systemy operacyjne. W tym celu programiści mogą zwirtualizować sprzęt z pomocą hipernadzorcy, dzięki czemu zadania o różnym poziomie bezpieczeństwa są wykonywane w odizolowanych Maszynach Wirtualnych (VM).
Architektura oprogramowania dla pojazdów definiowanych przez oprogramowanie (SDV) łączy technologie chmurowe z wymogami bezpieczeństwa funkcjonalnego i czasu rzeczywistego w motoryzacji, przez co wirtualizacja staje się nieodzowna. Wiodący dostawcy półprzewodników w branży motoryzacyjnej już zdeklarowali się na rzecz RISC-V, jednak odpowiednie SoC umożliwiające wirtualizację na procesorach RISC-V są wciąż w fazie rozwoju.
Aby umożliwić programistom rozpoczęcie pracy już teraz, Kernkonzept i Lauterbach po raz pierwszy oferują możliwość tworzenia, debugowania i testowania oprogramowania RISC-V dla zwirtualizowanych architektur oprogramowania na znanej i szeroko stosowanej platformie emulacyjnej QEMU.
W tym celu hipernadzorca L4Re firmy Kernkonzept działa na generycznej wirtualnej platformie RISC-V zaimplementowanej w QEMU, podczas gdy narzędzia debugujące i śledzące TRACE32® firmy Lauterbach umożliwiają analizę całego stosu oprogramowania, w tym samego hipernadzorcy L4Re i wszystkich maszyn wirtualnych (VM) z ich różnorodnymi systemami operacyjnymi i aplikacjami.
W rezultacie twórcy zwirtualizowanych architektur oprogramowania i aplikacji działających na heterogenicznych systemach operacyjnych (bogatych i czasu rzeczywistego) mogą rozpocząć swoją pracę rozwojową natychmiast, nawet zanim odpowiednie układy RISC-V zostaną dostarczone w krzemie.
Hipernadzorca L4Re firmy Kernkonzept zapewnia bezpieczną separację zadań czasu rzeczywistego, nawet na bardzo małych układach. Minimalna baza kodowa w trybie uprzywilejowanym oraz wszystkie możliwości integracji funkcji bezpieczeństwa sprawiają, że rodzina hipernadzorców L4Re jest idealna dla produktów wymagających certyfikacji. Dzięki wykorzystaniu tych funkcji ryzyko w procesie certyfikacji jest znacznie zmniejszone, co jednocześnie oszczędza czas i zasoby. Sprawia to, że jest to doskonałe rozwiązanie dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego oraz Internetu Rzeczy (IoT). Łącząc oprogramowanie open-source L4Re z otwartą architekturą RISC-V, Kernkonzept może zapewnić większej liczbie klientów nowoczesne oprogramowanie zabezpieczające, wzmacniając integralność ich systemów.
TRACE32® umożliwia kompleksowe debugowanie całego systemu, obejmując jednocześnie CPU oraz inne rdzenie w układach SoC, zarówno symulowanych, jak i opartych na krzemie – to unikalna funkcja, która obejmuje cały system. W systemach zwirtualizowanych funkcja debugowania z uwzględnieniem hypervisora w TRACE32® pozwala na równoczesne debugowanie z rozpoznawaniem OS dla każdego systemu operacyjnego gościa lub maszyny wirtualnej (VM), zapewniając przegląd całego systemu. Narzędzia TRACE32® umożliwiają dostęp do struktur i danych hypervisora oraz OS, dzięki czemu programiści mogą lepiej zrozumieć ich działanie i wykorzystanie zasobów układu.
„Jesteśmy podekscytowani możliwością wsparcia rozwoju zwirtualizowanych architektur oprogramowania na platformie RISC-V we współpracy z Kernkonzept” – Norbert Weiss, Dyrektor Zarządzający Lauterbach GmbH.
„Wirtualizacja jest kluczowa dla pojazdów definiowanych programowo, gdzie na jednej platformie współistnieją aplikacje krytyczne dla bezpieczeństwa i te o niższym priorytecie. Dzięki naszej współpracy programiści mogą od razu zacząć tworzenie oprogramowania światowej klasy” – Adam Lackorzynski, założyciel i CTO Kernkonzept.
Jako liderzy technologiczni w swoich dziedzinach, Lauterbach i Kernkonzept wspierają rozwój zwirtualizowanych architektur oprogramowania na platformie RISC-V od samego początku.
Więcej informacji na temat Hypervisora L4Re od Kernkonzept znajdziesz TUTAJ
Więcej informacji na temat technologii Hypervisor i OS-Awareness firmy Lauterbach znajdziesz TUTAJ
Więcej informacji na temat platformy emulacyjnej QEMU znajdziesz TUTAJ