TRACE32 DODAJE OBSŁUGĘ DEBUGOWANIA SYSTEMÓW MANYCORE

Aktualności

Firma Lauterbach wprowadza kolejne rozszerzenia TRACE32

 

 

Firma Lauterbach rozszerza swoje rozwiązanie do debugowania układów wielordzeniowych o debugowanie układów zawierających wiele identycznych rdzeni. Nowe hasło to iAMP, czyli Integrated Asymmetric MultiProcessing.

Systemy manycore są specjalną formą systemów multicore. Osiągają one wyższą równoległość poprzez posiadanie wielu identycznych rdzeni pracujących razem lub równolegle nad tym samym zadaniem. Takie systemy, które wcześniej były używane głównie w obszarze obliczeń o wysokiej wydajności, obecnie są coraz częściej wykorzystywane w projektach wbudowanych.

W obszarze wbudowanym, systemy manycore są zwykle częścią klasycznego systemu multicore. TRACE32 iAMP pozwala na debugowanie identycznych, logicznie połączonych rdzeni za pośrednictwem pojedynczej instancji GUI. Systemy manycore obsługiwane są zazwyczaj przez wiele systemów operacyjnych. Mimo że istnieje tylko jedna globalna fizyczna przestrzeń adresowa, każdy system operacyjny utrzymuje swój własny zestaw wirtualnych przestrzeni adresowych. Największą sztuką debugowania jest teraz zapewnienie debuggerowi pełnych szczegółów dotyczących systemów operacyjnych, tłumaczeń MMU oraz wszystkich innych aspektów architektury oprogramowania w taki sposób, aby zagwarantować bezproblemowe debugowanie takiego wielordzeniowego systemu.

TRACE32 iAMP jest dostępny dla wybranych architektur, takich jak Arm®, Qualcomm® Hexagon™ i Infineon AURIX™ TriCore™.

„Wyobraźmy sobie system złożony z wielu układów z dostępem do wspólnej pamięci DDR, każdy z szesnastoma niezależnymi rdzeniami używanymi do AI, klastrem czterech procesorów aplikacyjnych i jeszcze jednym rdzeniem odpowiedzialnym za zarządzanie energią. Nie pasuje to do żadnego z tradycyjnych modeli debugowania wielordzeniowego, a tak jak systemy operacyjne i kompilatory ewoluują, aby poradzić sobie z tego rodzaju celem, tak samo narzędzia do debugowania muszą ewoluować. Dzięki nowym rozwiązaniom firma Lauterbach po raz kolejny jest w czołówce technologii debugowania pomagając swoim użytkownikom wprowadzać na rynek bezpieczniejsze systemy w krótszym czasie.” – Norbert Weiss, dyrektor zarządzający Lauterbach GmbH