NARZĘDZIA TRACE32 FIRMY LAUTERBACH Z OBSŁUGĄ ZEPHYR OS (RTOS)
AktualnościUprość programowanie oparte na Zephyr OS w układach SoC Microchip PolarFire FPGA
Od teraz narzędzia TRACE32 firmy Lauterbach z obsługą systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS) Zephyr® działającego na procesorach SiFive RISC-V zaimplementowanych w układach SoC PolarFire® FPGA firmy Microchip (świadomość OS). Debugowanie uwzględniające OS firmy Lauterbach upraszcza programowanie, ponieważ umożliwia wysyłanie zapytań i wyświetlanie wszystkich obiektów systemu operacyjnego. Ponadto programiści systemów wbudowanych mogą nie tylko debugować swoje aplikacje działające w systemie Zephyr® OS z najwyższą prędkością, ale również korzystać z funkcji śledzenia w czasie rzeczywistym w celu uzyskania szczegółowych pomiarów czasu i pokrycia kodu.
W układach SoC PolarFire® FPGA firmy Microchip zaimplementowano łącznie pięć 64-bitowych procesorów RISC-V typu SiFive U54 lub SiFive E51, które od samego początku są w pełni obsługiwane przez narzędzia do debugowania i śledzenia firmy Lauterbach.
Debugowanie uwzględniające system operacyjny firmy Lauterbach może wyszukiwać i wyświetlić wszystkie obiekty OS, takie jak zadania i ich poszczególne stosy, kolejki komunikatów, licznik czasu i inne. Śledzenie w czasie rzeczywistym firmy Lauterbach zapewnia pełny wgląd w to, co robi system wbudowany, bez jakiegokolwiek wpływu na jego wydajność w czasie rzeczywistym. Analiza śladowa jest niezbędna dla profilowania systemu lub certyfikacji bezpieczeństwa. W wielu innych przypadkach może pomóc w szybszym, bezpieczniejszym i bardziej niezawodnym wprowadzeniu projektów wbudowanych na rynek.
Informacje o układach SoC PolarFire® FPGA
Rodzina układów FPGA PolarFire® SoC firmy Microchips zapewnia połączenie niskiego zużycia energii, wydajności termicznej i bezpieczeństwa dla inteligentnych, połączonych systemów. Obejmują one od 25K do 460K elementów logicznych (LE) i są wyposażone w transceivery 12,7 Gbps.
O systemie operacyjnym Zephyr®
Projekt Zephyr® jest projektem współpracy nadzorowanym przez Fundację Linuxa, otwartym na współpracę z liderami z branży, mającym na celu stworzenie najlepszego w swojej klasie, małego, skalowalnego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS), zoptymalizowanego dla urządzeń o ograniczonych zasobach, w różnych architekturach. System operacyjny Zephyr oparty jest na niewielkim jądrze, zaprojektowanym do użycia w szerokiej gamie produktów. Jądro Zephyr® pochodzi z komercyjnego profilu VxWorks Microkernel firmy Wind River, który ewoluował przez ponad 20 lat od technologii DSP RTOS Virtuoso.