TRACE32 ZE WSPARCIEM ŚLEDZENIA RISC-V FIRMY SiFIVE

Aktualności

Śledzenie RISC-V od SiFive wspierane przez TRACE32 firmy Lauterbach

 

 

Firma Lauterbach ogłasza wsparcie NEXUS IP trace dla procesorów RISC-V firmy SiFive. RISC-V jest otwartym modelem programowym procesora ISA (Instruction Set Architecture), obsługującym instrukcje o zmiennej szerokości, umożliwiając jednocześnie dodawanie spersonalizowanych instrukcji. TRACE32 obsługuje oczywiście wszystkie 32- oraz 64-bitowe rdzenie RISC-V, zapewniając również możliwość obsługi instrukcji personalizowanych, niestandardowych.

Śledzenie oparte jest na standardzie IEEE-ISTO 5001 NEXUS i zapewnia sposób nieinwazyjnego wysyłania komunikatów śledzenia. Standard NEXUS 5001 jest dobrze zdefiniowany oraz stosowany w wielu urządzeniach od momentu jego powstania, co miało miejsce w 1999 roku.

Komunikaty śledzenia mogą zawierać informacje o przebiegu programu, dostępie do danych lub posiadaniu komunikatów, które następnie wysyłane są do tzw. „trace sink”. Implementacja SiFive jest niezależna od infrastruktury śledzenia, definiuje jednak interfejsy do kilku typów odbiorników śledzenia, np. odbiornika SRAM lub Arm ATB (Advanced Trace Bus), które z kolei kierują do portu śledzenia dedykowanego buforowaniu danych poza chipem.  Porty te również są obsługiwane przez TRACE32, umożliwiając użytkownikom tworzenie pełnego interfejsu śledzenia w swoich implementacjach RISC-V, zapewniając udostepnienie wiodących w branży narzędzi.