LAUTERBACH ROZPOCZYNA WSPÓŁPRACĘ Z FIRMĄ VECTOR

Aktualności

Firmy Lauterbach i Vector przedstawiają rozwiązania dedykowane analizie czasowej systemów AUTOSAR

 

 

Lauterbach, czołowy dostawca narzędzi do debugowania, nawiązał współpracą z firmą Vector, umożliwiając dostarczenie dokładnych danych czasowych  wbudowanym systemom AUTOSAR. Zastosowane rozwiązanie oparte jest na oprogramowaniu MICROSAR (podstawowym oprogramowaniu systemu AUTOSAR), oraz osadzone na  procesorach TriCoreTM AURIXTM od firmy Infineon.

Typowy procesor AURIX 2G ma do sześciu TriCore CPU. Jednak logika śledzenia i wyzwalania na chipie nie obsługuje jednoczesnego śledzenia wszystkich z nich. Dokładne porównanie systemu operacyjnego oraz pomiarów czasu pracy AUTOSAR RTE, w zderzeniu z możliwościami systemu, było dość wymagające.

Współpraca firm Lauterbach i Vector, zaowocowała opracowaniem rozwiązania upraszczającego analizę czasową, szczególnie w architekturach wielordzeniowych AUTOSAR. W tym celu wykorzystywane są możliwości śledzenia, jakie gwarantuje MICROSAR. Uruchamia on dedykowane funkcje śledzenia w celu wydajnego rejestrowania śladu, który zapewnia przepustowość i wydajność. Polega to na zaprogramowaniu logiki wyzwalania w układzie urządzenia AURIX. Ponadto, firma Lauterbach, gwarantuje gotowy do użycia program uruchamiający.

Dzięki tej współpracy, programiści mogą mierzyć oraz dostrajać swoje systemy w oparciu o narzędzia od dwóch wiodących producentów na świecie.

Rozwiązanie prezentowane przez firmy Lauterbach i Vector, zgodne jest z urządzeniami TriCore wyposażonymi w MCDS, MCDSlight (jedynie TC3xx) and miniMCDS (jedynieTC3xxy) oraz obsługiwane przez narzędzia do śledzenia TRACE32 PowerTrace II, PowerTrace Serial, jak rownież CombiProbe 2. Przepustowść generowanego śledzenia oszczędza zasoby, co daje możliwość przesyłania strumieniowego do pliku na dysku twardym, wydłużając czas gromadzenia danych.

Po zgromadzeniu danych śledzenia, można je przeanalizować za pomocą pakietu oprogramowania TRACE32, jak również wyeksportować bezpośrednio do opcji TA. Inspection firmy Vector, gdzie możliwe jest przeprowadzanie dokładnej analizy czasu zdarzeń, odpowiedzi oraz wykorzystania. Szczegółowy opis takiego procesu dostępny jest następnie w bazie firmy Vector.